Bestselleríró mesterkurzus

2007.08.08. 21:49

A Magyar Író Akadémia idén újra elindítja Bestselleríró mesterkurzusát. A részletes leírás megtalálható a www.iroakademia.hu weboldalon, de kezdjük az alapoknál. Ha valakinek van bármiféle írói ambíciója, vagy csak sok tv-t néz, rögtön felkapja a fejét, ha meghallja a "tanárok" névsorát (Nagy Bandó András, Nemere István, Pálffy István, Popper Péter, Rácz Zsuzsa, Tisza Kata, Tolvaly Ferenc, Farkasházy Tivadar, Havas Henrik, Lőrincz L. László). Mondhatni jól csengő, ismerős nevek. Amikor elolvastam a bemutatkozó részt, elkezdett érdekelni a téma. Mi is ez a mesterkurzus? Jobban utánanéztem, de nem találtam semmi konkrétumot. A letölthető jelentkezési lap mellett ott díszeleg a tájékoztatás a képzésről felirat. A teljes tájékoztató így hangzik:
 
Tévhit, hogy a minőségi irodalom és a közönségsiker egymást kizáró fogalmak. Tévhit, hogy ami üzletileg sikeres a könyvpiacon, az feltétlenül kommersz. A Magyar Író Akadémia a magyar könyvpiac legkeresettebb alkotóit kéri fel a mesterkurzus oktatói részvételére, akik saját írói példájukkal cáfolják meg a kialakult tévhiteket.
A bestselleríró képzés célja, hogy mintákat mutasson: hogyan tegyünk szert közönségsikerre, miközben a mennyiség nem a minőség rovására megy, és a bestseller nem válik a kommersz szinonimájává.
Mi a titkuk a legnagyobb könyvsikereknek? Mitől válhat saját mondanivalónk mindenki számára érdekessé? A magas művészet hogyan válhat közönségsikerré? Igényteremtés vagy az igények kiszolgálása a cél? - többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ a mesterkurzus.
 
Ezek alatt továbbá az is olvasható, hogy kinek szól a képzés, illetve mennyibe kerül. Arról azonban nem írnak, hogy én személyszerint mit kapnék, ha elvégezném ezt a 10 hetes kurzust. Írtam egy érdeklődő e-mailt, amiben részletes tájékoztatást kértem. Válaszként elküldték ugyanazt, amit már jómagam is elolvastam a honlapon. Ezek után nem foglalkoztam a dologgal, elég kiábrándító, hogy egy normális, érthető leírást sem tudtak produkálni. A napokban megcsörrent a telefonom. Egy kedves hang érdeklődött a jelentkezésemmel kapcsolatban. Szeretnék-e menni, mikor szándékozom elküldeni a jelentkezési lapot és így tovább. Itt szeretném hozzáfűzni, ha valaki elkéri a részletes tájékoztatót, nem kötelessége jelentkezni. Feltettem egy igen egyszerű kérdést, miszerint miért jó ez nekem? Miért leszek több, ha befizetem a megadott összeget és 10 héten keresztül előadások keretében meghallgatom a közszereplők személyes tapasztalatait. Megpróbált azzal érvelni, hogy "híres" emberekkel találkozhatok, akik elmondják, hogyan lehet jó, de mindenek előtt jövedelmező könyvet írni, arról nem is beszélve, hogy vizsgaként le kell adni egy saját regény vázlatát, amit majd szerkesztők olvasnak és bírálnak el. Ez jó kiugrási lehetőség, tette hozzá. Megköszöntem a lehetőséget, de egyenlőre nem volt a válaszom. Szerintem itt az a probléma, hogy olyan emberek beszélnek mindössze két órán keresztül az írói technikákról, akik nem hivatásos írok, csak felkarolta őket a média. Nem hiszem, hogy potom 50.000Ft-ot (kedvezménnyel) szeretnék kifizetni azért, hogy ismerős arcokat lássak, és a tapasztalataikat hallgassam. De ki tudja? Élménynek biztos jó lenne, kérdés, hogy például Havas Henrik - Kurva élet című könyve mióta számít bestsellernek, vagy akár minőségi irodalomnak.
 

A bejegyzés trackback címe:

https://odil.blog.hu/api/trackback/id/tr90135570

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása